Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wakacyjne zajęcia za nami

Utworzono dnia 21.08.2023

 Jak co roku w okresie wakacyjnym Biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci przebywających w naszym mieście. W tym roku były z nami dzieci nie tylko ze Zdzieszowic, ale również z sąsiednich miejscowości, co bardzo nas ucieszyło. Ze względu na naszą nową lokalizację i brak odrębnej sali do prowadzenia zabaw wakacyjnych, nasze zajęcia prowadziliśmy w łączniku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły za umożliwienie nam przebywania tam. Wiele zajęć zaplanowaliśmy też w terenie. Niestety pogoda płatała nam figle. Dużo namieszała w naszym planie zajęć, ale plan to jak zawsze tylko sugestia. Można go zmienić i tak właśnie robiliśmy. Nasze zajęcia dostosowaliśmy do pogodowych warunków. Niestety niektóre pozycje, jak np. piknik ze strażakami, nie mogły być zrealizowane. Ale wrócimy do nich, być może w przyszłym roku.   
          Mieliśmy wiele trudności w realizacji planu zajęć ale pokonaliśmy je i dzięki wspaniałej grupie dzieciaków nasze spotkania były bardzo twórcze i kreatywne, przebiegały zawsze w radosnej i sympatycznej atmosferze. A działo się dużo.
          Na początek podczas spotkania z ratownikami WOPR z Leśnicy dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie spędzać wakacje nad wodą. Zobaczyliśmy jak wygląda sprzęt, który pomaga im w pracy. Mogliśmy też wszystkiego dotknąć, przymierzyć i wypróbować. Przeszliśmy też krótki kurs pierwszej pomocy. Wszystkie dzieciaki uczestniczyły w nim czynnie.

Dzieci z ratownikiem WOPR ćwiczą na fantomie  
 

  Dzieci z ratownikiem WOPR ćwiczą sztuczne oddychanie

Dzieci z bajką ratunkową          Podczas warsztatów „Nie wszystko złoto co się świeci” poznaliśmy tajniki liternictwa. Po ich zgłębieniu każde dziecko przygotowało tabliczkę ze swoim imieniem, którą później pokolorowało i pozłociło.     

Nakładanie złoceń na litery
 

Pisanie imion na tekturkach przez dzieci
 

Uczestnicy zajęć z wykonanymi przez siebie pracami


          O tym co robić „By plastiku było mniej” dowiedzieliśmy się podczas zajęć prowadzonych przez Panią ze Związku Międzygminnego „Czysty Region”. Dużo mówiła o dbaniu o zasoby ziemi, segregacji odpadów, używaniu toreb wielorazowych. Każdy z uczestników zajęć dostał w prezencie torbę ekologiczną i mógł ją sobie dowolnie pomalować.   

Dzieci malują wzory na torbach  
 

 Dziek]ci malują wzory na torbach


Gotowe pomalowane torby


          Odwiedziny w Domu Dziennego Pobytu Jarzębina to już nasza wakacyjna tradycja. Zawsze chętnie i z wielką radością tam gościmy. Tym razem nasze warsztaty przybrały postać pięknych kwiatów, które wspólnie z Seniorami wykonaliśmy.

Dzieci wykonują kwiatki w Domu Dziennego Pobytu  

Dzieci wykonują kwiatki w Domu Dziennego Pobytu

Dzieci wraz z seniorkami z wykonanymi przez siebie kwiatkami

 


          Jednego dnia bawiliśmy się w „Tropicieli przygody”. To rodzaj gry terenowej, podczas której podzieleni na dwie grupy mieliśmy do odnalezienia i wykonania aż dwadzieścia zadań różnorakich pod względem tematyki i stopnia trudności.

 

Dzieci czytają mapę
 

  Układanie słów z rozsypanki

Napis Lato ułożony przez dzieci

Napis Zdzieszowice ułożony przez dzieci

Rozwiązywanie wykreślanki przez dzieci  
 

Pajacyki, jedno z zadań do wykonania

 


          Wraz z bohaterkami książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”  Justyny Bednarek przeżywaliśmy historie skarpetek, które wykonały dzieci i do których przygodę musiały wymyśleć.   

Robimy skarpetki z papieru  

Robimy skarpetki z papieru

Dzieci z wykonanymi skarpetkami

 


         Kolejnego dnia nasz świat stał się bardziej kolorowy za sprawą wielobarwnych motyli, które wykonały dzieciaki bardzo różnymi technikami. Ponieważ kolorów nigdy za dużo, zrobiliśmy też wspólnie wielkie akwaria z folii i pomalowaliśmy je farbkami, tworząc prześliczne oceanarium. Z rybkami, ośmiornicami, amebami, konikami morskimi, delfinami, wielorybami i innymi żyjątkami oraz roślinami. Oczywiście nie zabrakło też rafy koralowej.

Dzieci malują na folii  

Dzieci malują akwarium

 

          Dużo też się integrowaliśmy podczas wspólnych zabaw.  Nie zapomnieliśmy oczywiście o książce, która przejawiała się każdego dnia w naszych zajęć. Dzięki sponsorowi jednego dnia dzieciaki pałaszowały pyszną pizzę.
          Na zakończenie naszych spotkań wszyscy wspólnie zabawiliśmy się w kucharzy i wykonaliśmy przepyszną, zdrową i kolorową sałatkę z owoców, którą zajadaliśmy się my, ale też nasi goście, których przyciągnął niesamowity zapach roznoszący się dookoła.

Dzieci jedzą przygotowaną przez siebie sałatke owocową  

Dzieci szykują sałatkę

Uczestnicy warsztatów kulinarnych.


          Serdecznie dziękujemy naszym Sponsorom i Partnerom za okazane wsparcie i  pomoc w realizacji zajęć wakacyjnych!

  • Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Zdzieszowicach
  • Grupie WOPR Leśnica
  • Firmie Bornit Hydroizolacje
  • Caritas Parafii Jasiona
  • Panu Piotrowi Rozumek
  • DDP Jarzębina
  • Związkowi Międzygminnemu „Czysty Region”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć do galerii :)

 

 

 

 

Wakacje w bibliotece

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek