Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Skarpetkowe historie w bibliotece

Utworzono dnia 31.05.2023

   30 maja odwiedziły nas Pierwszaki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Był to dla nich niezły spacer, gdyż „Jedynka” znajduje się w znacznej odległości od naszej nowej tymczasowej siedziby. Tym bardziej ucieszyła nas ta wizyta.
Dla większości z uczniów była to pierwsze spotkanie z biblioteką miejską. Na początku zapoznałyśmy ich więc z zasadami zapisu i korzystania z biblioteki. Pokazałyśmy też kilka ciekawych książek z naszego księgozbioru, przeznaczonych dla ich wieku, by zachęcić do korzystania z wypożyczalni.

Dzieci oglądają książki przy regale.

 

    Następnie porozmawialiśmy o tym co daje nam czytanie. Oczywiście dzieci doskonale wiedziały dlaczego książki i ich czytanie są dla nas tak ważne.
   
I wreszcie przeszliśmy do tematu głównego, czyli skarpetkowych historii. Inspiracją do zajęć była książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek.

 

Dzieci przy stoliku wykonują skarpetki z papieru.


    Na początek sprawdziliśmy czy wszyscy mają skarpetki i czy są one do pary, czy nie. Okazało się, że jedna z dziewczynek założyła dwie różne, ale było to działanie zamierzone. Następne pytanie dotyczyło tego, czy zdarza się że skarpetki giną i czy zastanawiali się, co się z nimi dzieje. Tak działo się w domu Basi, bohaterki książki. Skarpetki znikały z prania i nie wiadomo co się z nimi działo. By się tego dowiedzieć przeczytaliśmy podczas zajęć dwa rozdziały książki. Dowiedzieliśmy się z nich, że książkowe skarpety uciekały z domu dziurą pod pralką i później spotykały je różne ciekawe przygody, np. jedna została słynną aktorką, inna politykiem a jeszcze inna prywatnym detektywem.
 

Dzieci przy stolikach wykonują skarpetki z papieru

   Po przeczytaniu opowiadań zastanawialiśmy się, kim lub czym może stać się skarpetka po wydostaniu się na wolność. Pomysłów było wiele, a niektóre z nich wykorzystaliśmy  następnie podczas zajęć plastycznych. Uczniowie mieli wymyśleć kim stanie się ich skarpetka i jaką przeżyje przygodę, a następnie wyciąć skarpetkę z kartonu i przyozdobić ją tak, by pasowała do wymyślonej historii.

Skarpetki wykonane przez dzieci   Skarpetki wykonane przez dzieci

  Gdy skarpetki były już gotowe, dzieciaki opowiadały ich przygody, które były bardzo ciekawe i kreatywne. Skarpetki w ich opowieściach były słynnymi piłkarzami, primabalerinami, piosenkarkami, fryzjerkami, przeżywały niesamowite historie w oceanie, kosmosie, lesie. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści w wykonaniu dzieci, powiesiliśmy skarpetki na sznurku i powstała kolorowa skarpetkowa mini galeria.

 

Skarpetkowa galeria na sznurku

Mamy nadzieję, że wizyta u nas podobała się dzieciakom i zachęci je do odwiedzania nas, wypożyczania książek i czytania, bo „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”(W. Szymborska).       

 

Dzieci pozują ze zrobionymi przez siebie w czasie zajęć skarpetkami z papieru   

            Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do biblioteki.

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek