Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Październikowe spotkanie Klubu

Utworzono dnia 24.10.2024

22 października spotkaliśmy się w naszej bibliotece, aby w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, porozmawiać o bestsellerowej książce Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Pozycja ta została uznana książką roku 2023 w kategorii Literatura faktu i publicystyka. Autorka, to urodzona we Wrocławiu dziennikarka i pisarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, a jej książka z 2018 roku „Służące do wszystkiego” zdobyła również dużą popularność oraz wiele nagród i wyróżnień.

Uczestnicy spotkania siedząc przy stole dyskutują o książce.

Książka ta,  to bardzo ważna i wartościowa pozycja, składająca się z szesnastu rozdziałów, z których każdy porusza wybrany aspekt wiejskiego życia kobiet i całych rodzin chłopskich. Są to zebrane historie kobiet żyjących na początku XX wieku, nierzadko będących przodkami osób powszechnie dziś znanych (np. aktorów), a spisane zostały po prostu ich wspomnienia dotyczące ciężkiego życia na wsi. Przytoczone historie pokazują z jakimi problemami musiały borykać się kobiety wiejskie około 100 lat temu.

Uczestnicy spotkania siedząc przy stole dyskutują o książce.

Książka napisana jest bardzo przystępnie, a cytowane listy i fotografie oraz bogata bibliografia dodają jej wiarygodności i smaczku. Życie na początku XX wieku (i nawet nieco później) nie było usłane różami a kobiety, których rola sprowadzała się najczęściej do prowadzenia domu, rodzenia dzieci i oporządzania gospodarstwa, miały naprawdę ciężkie życie. Brak możliwości uczenia się, harówka ponad siły, przemoc w rodzinie, ubóstwo i wszechobecna beznadzieja to była codzienność wiejskich kobiet.

Uczestnicy spotkania siedząc przy stole dyskutują o książce.

     Dyskusja, która się wywiązała była raczej snuciem przez naszych klubowiczów historii zasłyszanych lub zapamiętanych własnych rodzin i znajomych niż omawianiem treści książki. Większość z nas miała lub ma przodków mieszkających na wsi, więc wiedzy na ten temat im nie brakowało. Stwierdziliśmy zgodnie, że mamy szczęście iż urodziliśmy się teraz, kiedy możemy decydować o sobie, a życie wygląda całkiem inaczej.

Uczestnicy spotkania wraz z omawianą książką.

O losach wiejskich kobiet trzeba pamiętać zwłaszcza 15 października – obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, święto ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007r. Jego celem jest podkreślenie roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich.

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie

 

Nowości wydawnicze

nowości wydawnicze w komiksach

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek