Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty sumi-e

Utworzono dnia 24.03.2022

W dniach 16-17 marca w naszej Bibliotece odbyły się warsztaty sumi-e, prowadzone przez Panią Halinę Weres. Sumi-e jest to tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem. Pani Halina, lokalna malarka i emerytowana nauczycielka języka angielskiego, zetknęła się z tą techniką podczas weekendu japońskiego. Spodobała jej się tak bardzo, że postanowiła uczyć się na zajęciach w Krakowie. Szlifowała swój warsztat wiele lat, a jej prace pokazywane są na wystawach nie tylko w Polsce, ale również w Japonii. Poprosiliśmy więc o zaprezentowanie tej pięknej sztuki chętnym osobom. Warsztatom towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez panią Halinę.

Halina Weres, prowadząca warsztaty objaśnia uczestniczką technikę.

          Uczestnicy zajęć poznawali tajniki sumi-e w kilku etapach,  a malowali kompozycję przedstawiającą bambus. Najpierw uczyli się malować pojedyncze listki, co jak się okazało nie jest takie proste. Ważne jest odpowiednie ułożenie pędzla i precyzyjne nim pociągnięcia. Następnie łączyli listki w kępki. W kolejnym etapie warsztatów malowali łodygę bambusa, a na końcu całą kompozycję. Zajęcia przebiegały w przemiłej atmosferze i jak stwierdziły ich uczestniczki były bardzo wyciszające i relaksujące.

Jedna z uczestniczek warsztatów w czasie pracy  Uczestniczka warsztatów w czasie pracy   Jedna z uczestniczek warszataów w czasie pracy

          Efektem warsztatów są piękne prace, które można obejrzeć na wystawie w holu Biblioteki.

Uczestniczki warsztatów w czasie pracy

Uczestniczki warsztatów w czasie pracy

 

          Ponieważ warsztaty bardzo się podobały i cieszyły sporym zainteresowaniem, być może już w maju odbędą się kolejne. Zapraszamy do zapisów.