Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wakacje w Bibliotece Miejskiej

Utworzono dnia 08.08.2019
Czcionka:

Największym powodzeniem cieszyły się oczywiście Warsztaty Młodego Artysty, które prowadził pan Piotr Rozumek. Przez trzy dni nauczyliśmy się wielu ciekawych i przydatnych czynności, których rezultatem był „Autoportret na wesoło”.

 

  

 

Nakładaliśmy na deski kolejne warstwy podkładu (dwie warstwy żelatyny i cztery kleju malarskiego z żelatyną), suszyliśmy je później, by przyspieszyć proces, także przy pomocy suszarek (Haniu, bardzo dziękujemy za pomoc).

 

 

  

 

Gdy wyschły szlifowaliśmy, aby nadać deseczkom gładkość. W międzyczasie pięknie ucharakteryzowani wykonaliśmy zdjęcia portretowe, które kalkowaliśmy na gotowe deseczki z podkładem. I wreszcie mogliśmy malować swoje własne pierwsze w życiu portrety.

 

 

 

 

  

 

Wyszły super. Kolorowe, i wiele z nich bardzo zgodne z pierwowzorem na zdjęciu. Wszyscy podziwiali je na wystawie przygotowanej w holu Biblioteki. Pan Piotr nauczył nas też trudnej sztuki nakładania na deskę malarską złoceń. W ten sposób przygotowaliśmy wspólnie pamiątkową tabliczkę z naszych warsztatów.

 

 

  

 

W czasie zajęć wakacyjnych były też inne warsztaty plastyczne. Panie z Domu Dziennego Pobytu Jarzębina nauczyły nas jak z krepiny zrobić róże. Wykonane na długich patyczkach, w przepięknych kolorach czerwonym, różowym, fioletowym i herbacianym, dzieci mogły zabrać do domu, by podarować najbliższym.

 

  

 

 

Podczas jednego z wakacyjnych dni odwiedziły nas panie Magda i Beata ze Spółki Wodociągi i Kanalizacja, aby opowiedzieć jakim darem jest dla nas woda i jak musimy dbać o jej zasoby, by nigdy jej nie zabrakło. Pokazały nam też drogę wody od źródła do naszego domu oraz drogę ścieków z domu do oczyszczalni.

 

 

Bardzo ciekawe zajęcia dzieciom dały wiele do myślenia. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Dziękujemy.

 

  

 

Bawiliśmy się też w piratów. Wszyscy narysowali swój portret pirata i zrobiliśmy piracką galerię. Następnie podzieleni na grupy rywalizowaliśmy o tytuł najdzielniejszej pirackiej załogi. Piraci musieli najpierw nadać nazwę swojej załodze oraz narysować banderę.

 

 

 

Następnie  rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach: pirackim quizie, przeciąganiu liny, rzucie do celu, pokonywaniu slalomu. Ostatecznie wygrała załoga Wielkiej Blizny. W nagrodę otrzymali pamiątkowe pirackie monety.

 

 

Kolejnego dnia szlifowaliśmy dobre maniery. Uczyliśmy się co to znaczy dobrze zachowywać się w domu, szkole, na ulicy, w kinie, teatrze i wielu innych sytuacjach. Poznaliśmy też zasady savoir vivre przy stole. Podzieleni na grupy przygotowaliśmy i przedstawiliśmy inscenizacje na temat dobrego zachowania. Dowiedzieliśmy się jak powinniśmy ubrać się do kina, na urodziny, do szkoły czy na uroczyste wieczorne przyjęcie.

 

 

 

Jeden z dni poświęciliśmy na „Czytanie na łące”. Wszystkie obecne w tym dniu dzieci wzięły udział w „Turnieju Pięknego Czytania”. Każdy uczestnik przeczytał na głos fragment ulubionej książki, a pozostali ocenili to za pomocą punktacji. Najwięcej punktów zebrała Aurelia z grupy najstarszej. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 

 

 

 

Robiliśmy też kartki z wakacji, dużo się wspólnie bawiliśmy (m.in. w kodowanie, kalambury, głuchy telefon) oraz czytaliśmy… czytaliśmy…czytaliśmy.

 

 

 

 

Dzięki książce „Słodycze” poznaliśmy Nelle Faulkner, nastoletnią detektyw z miasta, gdzie słodycze są zakazane, która próbuje uratować fabrykę czekolady. Przeżyliśmy ciekawą przygodę z Matyldą i rodzinką Jolley-Rogers, którzy wyruszyli w „Wielką wyprawę po złoto”.

 

 

    Sięgnęliśmy też po książkę „Najgorsze dzieci świata”, której bohaterowie charakteryzują się niewątpliwymi talentami, uprzykrzającymi życie innym. Weronika Wiercipiętka, Magda Mazgaj, Gutek Gmeracz to niezłe gagatki, które zmieniają się dzięki swoim życiowym doświadczeniom. Super książki! Bardzo dobrze nam się je czytało.
    Na zakończenie wakacyjnych zajęć przygotowaliśmy „Album wspomnień”, w którym zamieściliśmy wiele zdjęć i miłych przeżyć. Jego poszczególne karty można oglądać w holu Biblioteki na wystawie.

 

 

Niestety nasze spotkania dobiegły końca. Wszystkim dzieciakom dziękujemy za liczny udział, radość i wspaniałe przeżycia jakie towarzyszyły naszym zajęciom. Życzymy udanego dalszego wypoczynku i dobrego kolejnego roku szkolnego. Zapraszamy do odwiedzania Biblioteki przez cały rok.
 Za pomoc w przygotowaniu zajęć dziękujemy serdecznie panu Piotrowi Rozumek, Spółce WiK, paniom z DDP „Jarzębina”. Za Wasze zaangażowanie i serce włożone w pracę z dziećmi należą się wielkie brawa i mocne uściski. Dziękujemy.