Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – „Licząc gwiazdy” Urszuli Jaksik oraz „Dylemat” B.A. Paris – listopad 2021 r.

Utworzono dnia 26.11.2021

Kolejne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 23 listopada. Przy kawie i pysznym ciastku rozmawialiśmy o dwóch książkach: „Licząc gwiazdy” Urszuli Jaksik oraz „Dylemat” B.A. Paris. Książki - jakże różne - wzbudziły wiele emocji i wywołały burzliwą dyskusję, która sprowadzała się do podstawowego pytania: czy nie mówienie najbliższym prawdy, aby zaoszczędzić im cierpienia jest dobrym rozwiązaniem ? Czy też kłamstwo pozostaje zawsze kłamstwem ?


Klubowiczki na tle plakatu promującego spotkanie.
 

Licząc gwiazdy” to historia kobiety, której życie nie oszczędzało. Ciężkie doświadczenia oraz samotność i brak zrozumienia w związku pokazało, jak bardzo możemy nie znać drugiej osoby, nawet tej najbliższej. Jak bardzo możemy też pomylić się osądzając kogoś, kiedy nie znamy motywów jej działania. Ta historia porusza, ale daje też nadzieję, że po każdej burzy może wyjść słońce a nawet zorza polarna! Ciekawym zabiegiem było umieszczenie przez autorkę na początku każdego rozdziału motta z filozofii i mądrości islandzkich trolli z książki Briana Pilkingtona „Trolls”. Dodatkową zaletą książki są bardzo realne, barwne opisy Islandii, które pozwalają wyobrazić sobie tą piękną, zieloną wyspę.

                                                           Klubowiczki na tle plakatu promującego spotkanie.
 

Natomiast „Dylemat” angielskiej pisarki B.A. Paris to mocny thriller psychologiczny, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Akcja powieści rozgrywa się w ciągu 24 godzin a wydarzenia poznajemy z perspektywy obydwojga głównych bohaterów. Pozwala to poznać ich przemyślenia i uczucia, ale równocześnie pokazuje, jak często nam się wydaje, że wiemy lepiej, czego potrzebuje druga osoba. Sama autorka w wywiadzie stwierdziła, że jest to powieść o miłości a sercem książki jest pytanie: do czego sama byś się posunęła, żeby tylko dać komuś, kogo kochasz, kilka kolejnych godzin szczęścia? W odpowiedzi na to pytanie nasze klubowiczki były podzielone a dyskusja, która się wywiązała była bardzo emocjonalna. Każda z nas miała inne przemyślenia a emocje, które nam towarzyszyły podczas dyskusji długo nas jeszcze nie opuściły. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że książki warte były przeczytania i można je polecać innym.