Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przyszła Pani Jesień

Utworzono dnia 28.09.2022

Przyszła Pani Jesień

A wraz z nią na spotkanie do biblioteki przyszły przedszkolaki z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego „Ochronka”, pięknie wystrojone w barwne „liściowe opaski”. Tematem naszych zajęć były zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadejściem tej kolejnej pory roku.

 

Grupa przedszkolaków siedząc na krzesłach słucha bibliotekarki

przedszkolaki słuchają bibliotekarki

 

Po przywitaniu się rozmawialiśmy o tym jakie są oznaki, że nadeszła już jesień. Dzieciaki doskonale wiedziały o żółtych i spadających liściach, grzybach w lesie, spadających kasztanach i żołędziach, czerwonej jarzębinie, zimnych porankach, częściej wiejącym wietrze i opadach deszczu. Także o tym, że ptaki odlatują do ciepłych krajów, zwierzęta gromadzą zapasy, a niektóre zapadają w zimowy sen, na polach i w ogrodach robi się pusto.

 

Dzieci słuchają bajkiDzieci odgadują ubrania, które noszą się w jesieni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa „Prawda-Fałsz”  podczas, której musiały odgadnąć, które informacje o jesieni są poprawne, a które nie, również nie sprawiła dzieciakom trudności.

Kolejne zadanie „Jesienna moda” polegało na zabraniu z tablicy rysunków z ubraniami, których nie nosimy jesienią. Przedszkolaki wyrywały się wręcz do odpinania karteczek, wszystkie doskonale znały tajniki jesiennego ubioru.

Przedszkolaki swoją dużą wiedzą wykazały się również przy odgadywaniu jesiennych zagadek. Odpowiedzi padały chórem.

 

Dzieci odpowiadaja na pytania

 

Oczywiście, jak podczas każdego spotkania w bibliotece, nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Przeczytaliśmy bajkę  „Wyścig po Złotego Żołędzia” Katy Hudson o wiewiórce, która zawsze chciała wygrywać, ale mogła przez to stracić przyjaciół. Na szczęście w porę zorientowała się co jednak w życiu jest najważniejsze i bajka zakończyła się pomyślnie.

Mieliśmy też zajęcia plastyczne. Dzieciaki kolorowały lwa i jeżyka w jesiennej scenerii. Wypełnione jesiennymi barwami obrazki zabrały do przedszkola, by pokazać je rodzicom.

Dzieci wykonują prace plastyczneDzieci wykonują prace plastyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed rozstaniem przedszkolaki wysłuchały jeszcze wiersza „Grzybobranie” Katarzyny Marciniak o rybach, które wybierały się na grzyby, ale żadna z nich nigdy żadnego grzyba nie widziała. Postanowiły więc, że zanim pójdą do lasu muszą wcześniej zajrzeć do atlasu. Po przeczytaniu wiersza pokazałyśmy dzieciakom „Atlas grzybów” i przedstawiłyśmy krótko co z niego się dowiadujemy, po to by uczulić dzieci, że przy zbieraniu grzybów trzeba być bardzo ostrożnym.

 

Dzieci wykonują prace plastyczneDzieci wykonują prace plastyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To było bardzo sympatyczne i klimatyczne jesienne spotkanie, pełne kolorów i nowych wiadomości. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy na kolejne. :)