Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NARODOWE CZYTANIE 2019

Utworzono dnia 19.09.2019
Czcionka:

Narodowe Czytanie to akcja społeczna, której celem jest promocja czytelnictwa. Organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP.  Para Prezydencka w tym roku zaproponowała do czytania osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość (Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa Henryka Rzewuskiego).  

 

 

             Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II po raz drugi przyłączyli się do akcji.

 

            17 września przy fontannie w Zdzieszowicach odbyło się spotkanie,  na którym wysłuchaliśmy noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka”.  Wydarzenie rozpoczęliśmy od odczytania okolicznościowego listu  Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by następnie przejść do głównego punktu programu – czytania, które rozpoczęła Burmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman wraz z dyrektorem Biura Administracyjno-Ekonomicznego Oświaty w Zdzieszowicach Mirosławem Czernyszem.

 

 

 

Następnie wybrany fragment zaprezentowali uczniowie szkół:  Szkoły Podstawowej Nr  1, Szkoły Podstawowej Nr 2,  Szkoły Podstawowej Nr 3,  Zespołu Szkół oraz pracownicy Biblioteki. Nie zabrakło także chętnych mieszkańców,  którzy wspaniale wcielili się w rolę lektorów.

 

 

 

  Wielką furorę zrobił zaproszony kataryniarz, który grą na XIX–wiecznej katarynce, stworzył świetną oprawę muzyczną całej uroczystości i znakomicie wkomponował się w treść czytanej noweli. Gdy czytanie dobiegło końca dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Maciołek wręczyła czytającym podziękowanie i drobny upominek.  Wszyscy chętni mogli porozmawiać z kataryniarzem i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Każdy, kto przyniósł ze sobą książkę z polskimi nowelami, mógł ozdobić ją okolicznościową pieczęcią.

            Impreza zgromadziła spore grono słuchających. Oprócz zaproszonych gości i uczniów szkół podstawowych, nie zabrakło w tym roku dzieci z przedszkoli zdzieszowickich. Gościliśmy również uczniów Szkoły Podstawowej z Januszkowic i z Raszowej.

Wszystkim czytającym i  słuchającym oraz innym osobom, które zaangażowały się w tegoroczne Narodowe Czytanie serdecznie dziękujemy.  Już dziś zapraszamy do udziału za rok :)

 

Narodowe Czytanie 2019

Utworzono dnia 19.09.2019, 09:26