Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kreatywnie w bibliotece

Utworzono dnia 17.08.2022

Rozpoczęliśmy go dość nietypowo wcielając się w detektywów, by rozwiązać wiele zagadek. Uczestnicy podzielili się na 5 grup i przyjęli nazwy: Mali Detektywi, KaczusiePL, Małe Tropicielki, Kryminalni, Team Czarownic.

 

dzieci w grupach siedzą przy stolikach, prowadząca pokazuje książki

 

Wszyscy mieli do rozwikłania pięć zagadek, których rozwiązanie wymagało logicznego myślenia, bądź bujnej wyobraźni. Za każde rozwiązane zadanie, w zależności od stopnia trudności, można było zdobyć od 20 do 50 punktów.

 

Dzieci rozwiązują zagadki siedząc przy stolikach.

 

Ostatecznie wygrał zespół Małych Tropicielek zdobywając 190 punktów, a dodatkowa runda tylko potwierdziła ich sprawność myślenia. Pozostałym również poszło dobrze, różnica zdobytych punktów była niewielka. W nagrodę za sprawnie „przeprowadzone śledztwa” dzieciaki otrzymały nagrody – biblioteczne gadżety.

 

Zwycięzka grupa nagrodzona workami z logo biblioteki

 

Kolejnego dnia bawiliśmy się w rysowników ulicznych. Kredą na betonie przedstawiliśmy „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Dzieciaki zamaszyście rysowały poszczególne wagony wymienione w wierszu.

 

Prowadząca czyta "Lokomotywę"

 

Były w nich krowy, konie, słoń, niedźwiedź, dwie żyrafy, banany, fortepiany, armata, stoły, szafy i mnóstwo kufrów, pak i skrzyń. Oczywiście nie zabrakło wagonów osobowych. A całość ciągnęła wielka lokomotywa.

 

Dzieci rysują kredą po chodniku.Zdjęcie przedstawia lokomotywę narysowaną kredą na chodniku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec nagraliśmy filmik na którym połączyliśmy głośne czytanie wiersza z wykonanymi ilustracjami. Zabawa w „street art” bardzo się wszystkim podobała. Umorusane kredą dłonie i buźki uczestników wskazywały na wielkie zaangażowanie w zajęcia.

 

Grupowe zdjęcie dzieci przed biblioteką

 

Jak co roku wybraliśmy się w odwiedziny do Seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Jarzębina”. Atmosfera Domu i serdeczność Seniorów powoduje, że zawsze wracamy tam bardzo chętnie.

 

Dzieci i seniorzy robią sercaDzieci z pomocą seniorów robią serca.

 

Widok sali, w której wspólnie wykonują serca dzieci i seniorzy.


Tym razem wspólnie wykonywaliśmy filcowe serca przyozdobione mchem oraz wykończone sznurkiem, który stał się wieszaczkiem, dzięki któremu serce można powiesić. W ten sposób każdy z uczestników zajęć własnoręcznie wykonał pamiątkę z wakacji.

 

Uczestnicy zajęć wręczają niespodziankę senioromgrupowe zdjęcie seniorów i dzieci przed siedzibą Domu Dziennego Pobytu

 

Również ostatniego dnia naszych wakacyjnych spotkań wykonaliśmy coś, co będzie przypominało dzieciakom o bibliotece. Były to wakacyjne ramki na zdjęcia. Każdemu z uczestników zajęć wykonaliśmy biblioteczną fotografię z ulubioną książką.

 

 

Zdjęcia umieściliśmy w ramkach, które w ciągu następnej godziny przemieniły się w „małe dzieła sztuki”, przyozdobione kwiatuszkami, listkami, serduszkami, piórkami, muszelkami, brokatem. Piękne, kolorowe portrety staną się ozdobą pokoi „naszych wakacyjnych dzieciaków”.

 

 

Dwa tygodnie w przesympatycznym gronie młodych mieszkańców Zdzieszowic minęły szybko. Pożegnaliśmy się obietnicą spotkania na kolejnych zajęciach oraz na co dzień, w wypożyczalni dla dzieci przy regałach z książkami.

 

Grupowe zdjęcie dzieci z wykonanymi ramkami

Zapraszamy na FOTORELACJĘ.