Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ekologiczny mural w Zdzieszowicach

Utworzono dnia 28.10.2022

W czwartek, 27 października został oficjalnie otwarty mural ekologiczny który został namalowany na fasadzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach.
Mural powstał z inicjatywy Bartłomieja Kałużnego, mieszkańca Zdzieszowic oraz uczestnika Akademii Zmian Lokalnych, organizowanej przez Stowarzyszenie „Europa Iuvenis” z Opola, podczas której przez rok młodzież z Opolszczyzny uczyła się jak przygotować od podstaw swój własny projekt w swoim mieście.

Uroczyste przecięcie wstęgi

 

„Po przeprowadzeniu badania społeczności lokalnej jednym z najczęstszych pojawiających się problemów był smog i zanieczyszczenie. Wtedy też postanowiłem, aby w nieco inny sposób przypomnieć mieszkańcom o tym, że dbanie o środowisko jest ważne” - mówi Bartłomiej Kałużny, inicjator projektu. Zaproszenie do współpracy przy projekcie przyjęła bardzo otwarcie Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach, która zgodziła się na udostępnienie ściany sali gimnastycznej. Mural przedstawia drzewo, które oprócz nadania nowych kolorów, spełnia właściwości ekologiczne.

Widok muralu

 

Farby, które zostały użyte zostały przebadane w bardzo restrykcyjny sposób przez światowych specjalistów. Potwierdzono, że potrafią one redukować dziennie nawet do 0,44 g tlenków azotu. Dorosłe drzewo dziennie filtruje 0,42 g. Mural został namalowany przez Panią Annę Troczyńską, a za projekt i realizację odpowiada firma WallArt.
Całe przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Zdzieszowic oraz Dyrekcji Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowicach.
Zadanie sfinansowano ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu „Kierunek NOWE FIO” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 przemawia na tle nowego murala

Tekst: Bartłomiej Kałużny
Zdjęcia: Marcin Wilpert

 


 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek