Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bardzo głodna gąsienica w bibliotece

Utworzono dnia 13.03.2023

W piątkowy poranek 10 marca odwiedziła nas grupa Gwiazdeczki z Publicznego Przedszkola nr 3. To była ich pierwsza  wizyta w naszej nowej lokalizacji , a dla większości z nich pierwszy kontakt z biblioteką. Na początek przedstawiliśmy im zasady korzystania z biblioteki: jak się zapisać, ile książek można wypożyczyć i na jak długo. Porozmawialiśmy też o szanowaniu książek.

Uczestnicy spotkania siedzą na dywanie a jdeno dziecko przyczepia do tablicy rysunek  przedstawiający co zjadła gąsienica.

Następnie przeszliśmy do tematu naszego spotkania, który wiązał się z książeczką „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle. Po przeczytaniu przygód bohaterki i zaprezentowaniu ich na ilustracjach w książce, dzieciaki dowiedziały się co przez cały tydzień zjadła mała gąsienica i co stało się w ostatnim dniu tygodnia. Bo okazało się, że w niedzielę stała się dużą gąsienicą, zrobiła kokon i skryła się w nim na dwa tygodnie. Po tym czasie wyfrunął z kokonu piękny motyl. I tak oto dzieci poznały cykl życia motyla od jajeczka do motyla.

Dzieci przyczepiają do tablicy kółeczka ze swoimi imionami.    
 

  Dzieci piszą na kółeczkach swoje imię.

Podczas zajęć rozmawialiśmy też o zdrowym odżywianiu i o przysmakach, które każdy z nas ma. Dla dzieci są to najczęściej różne słodycze i lody.

Każdy przedszkolak wypisał na kartonowym kółeczku swój smakołyk oraz imię, a następnie wykleiliśmy z kółek kolorową gąsienicę. Na przygotowanej wystawce super się prezentuje.

Tablica informująca co zjadła gąsienica, a pod nią gąsienica stworzona przez dzieci.

Pod koniec spotkania zrobiliśmy sobie małą wycieczkę po całej bibliotece. Dzieciom bardzo podobały się tunele z regałów. Stwierdziły, że fajnie byłoby się w tym labiryncie pobawić.

Dzieci oglądają książki na regałach bibliotecznych.   
 

Dzieci zapoznają się z biblioteką.

 

Dzieci słuchają pani bibliotekarki, która opowiada im o bibliotece.


Po powrocie na dywan przedszkolaki mogły pooglądać wybrane przez siebie książki. Nasze zajęcia zakończyliśmy zaproszeniem do odwiedzania biblioteki i czytania książek.

Okładka książki czytanej na zajęciach.

 

Do zobaczenia :)

 

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek