Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

11 edycja akcji Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 21.09.2022

W tym roku obchodziliśmy jedenastą edycję Narodowego Czytania. Jest to akcja społeczna, której celem jest promocja czytelnictwa. Organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II po raz kolejny wzięli w niej udział.
Ze względu na pogodę czytanie, które odbyło się 15 września miało miejsce w naszej bibliotece. Wysłuchaliśmy wybranych tekstów ze zbioru ,,Ballady” i romanse” Adama Mickiewicza: ,,Pierwiosnek”, ,,Świtezianka”, „Świteź”, ,,Lilije”, „Romantyczność” i ,,Pani Twardowska”.

Dyrektor Biblioteki, Anna Maciołek, odczytuje okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po otwarciu i powitaniu wszystkich gości został odczytany okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Czytanie rozpoczęli Burmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman wraz z Wiceburmistrzem Arturem Gaszem. Przeczytali oni utwór „Pierwiosnek”, który jest wstępem do tomu „Ballady i romanse”.

Odczytywanie dzieł Adama Mickiewicza przez zaproszonych gości    Odczytywanie fragmentów dzieł Adama Mickiewicza przez zaproszonych gości

 

W tegorocznej edycji oprócz uczniów zdzieszowickich szkół: PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3 i Zespołu Szkół brało udział grono pedagogiczne, które przeczytało „Romantyczność”. Wikariusz Vitali Burko z parafii św. Antoniego w Zdzieszowicach przeczytał nam po białorusku „Świteziankę”. Natomiast dzieci z Ukrainy uczące się w naszych szkołach wraz z dziećmi z PSP nr 3 przedstawiły piękną inscenizację ballady „Pani Twardowska” po polsku i ukraińsku.

Dzieci ze zdzieszowickich szkół w czasie odczytywania dzieła Adama Mickiewicza

 

Oprawę muzyczną imprezy zapewnił nam zespół „Gramy z Beatą”. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Każdy z czytających otrzymał drobny upominek.

Teraz pozostało nam czekać na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo.

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJE