Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  6 listopada 2017 roku, jak zawsze przy kawie i ciastku, spotkaliśmy się po raz kolejny w ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o przejmującej książce Justyny Kopińskiej „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie ?”

P1240738

   Justyna Kopińska to polska dziennikarka prasowa, socjolog, autorka reportaży. Jej twórczość przyniosła jej wiele nagród, m.in. jako pierwsza Polka została uhonorowana nagrodą European Press Prize, w 2015 była najczęściej nagradzaną polską dziennikarką, zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W 2015 roku w wydawnictwie Świat Książki ukazała się jej najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie ?” I właśnie ta pozycja była przedmiotem naszej ostatniej dyskusji w ramach DKK.

P1240741

   Książka opowiada o tym jak zakonnice przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w koszmarny obóz, w którym panował strach, przemoc i gwałt. Opisuje to, co działo się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu przez ponad trzydzieści lat. Naszym klubowiczkom trudno było uwierzyć, iż na horror, który się tam rozgrywał było przyzwolenie – nie tylko ze strony sióstr, zakonu, ale również nauczycieli, lekarzy i kuratorium. Nasza dyskusja była tym razem wyjątkowo jednostronna, bo trudno było znaleźć argumenty broniące boromeuszki.

P1240742

   I chociaż cała opowieść jest bardzo pesymistyczna, to nadzieję może budzić jedynie fakt, iż mimo wszystko znaleźli się ludzie, którzy sprzeciwili się złu i pisarka, która ten sprzeciw rzetelnie opisała. Bo właśnie rzetelne dziennikarstwo Justyny Kopińskiej, jej obiektywizm i uczciwość narracji wpływa na to, że jest to książka bardzo prawdziwa. Książka, która powstała również ku przestrodze – aby wyczulić nas wszystkich na zło i krzywdę tych, którzy sami obronić się nie mogą. A tytułowe pytanie – czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie pozostaje bez odpowiedzi …

Następne spotkanie DKK odbędzie się 5 grudnia 2017 r. (wtorek)
o godzinie 17.

Rozmawiać będziemy o książce Lillian Glass „Toksyczni ludzie”

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !

Tuesday the 19th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates