26 czerwca spotkaliśmy się, jak zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca, w naszym bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki, aby porozmawiać o najnowszej powieści Helen Fitzgerald „Wstyd”. Autorka urodziła się i wychowała w Australii jako dwunaste z trzynaściorga dzieci. Przez ponad dekadę pracowała jako kurator społeczny i sądowy. Obecnie mieszka w Glasgow z mężem i dwójką dzieci.

P1230285

   Wstyd to mocne słowo, które opisuje bardzo silną emocję. I taka właśnie jest ta książka - wywołuje silne emocje i nie pozostawia nikogo obojętnym. Ukazuje jak łatwo można zniszczyć komuś życie, jak chwila nieuwagi, zapomnienia, nieostrożności rujnuje nasze marzenia i plany na przyszłość. Wystarczy kompromitujący film umieszczony w Internecie, by nasz błąd i potknięcie zobaczył cały świat, a co najgorsze, nigdy nie da się już tego wymazać….

 

P1230289

     Powieść porusza też wiele innych ważkich tematów: przynależności narodowej, adopcji dziecka wywodzącego się z innego kręgu kulturowego, zagrożeń jakie niosą za sobą alkohol, narkotyki i przypadkowy seks. Ale przede wszystkim jak olbrzymia i znacząca jest w naszym życiu w obecnym czasie rola Internetu. Książka jest w tej chwili bardzo na czasie, porusza wiele bardzo istotnych i niewygodnych kwestii. Dyskusja, która się wywiązała w gronie naszych klubowiczów doprowadziła nas do konkluzji, iż nie ma w tej chwili już ucieczki przed tego typu zagrożeniami, które rozwój techniki niesie za sobą, ale właśnie książki takie jak „Wstyd” mogą być lekturą „ku przestrodze” zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

 

P1230284

 

We wrześniu w ramach DKK zapraszamy wszystkich czytelników naszej biblioteki
na spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem.

Dokładna data spotkania zostanie podany w terminie późniejszym.

Saturday the 17th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates