Artykuły

Bibliotekarz- zawód przyszłości

 

  Dnia 6 lutego odbyła się pogadanka „Bibliotekarz- zawód przyszłości”, w której wzięli udział uczniowie klas czwartych oraz klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 ze Zdzieszowic. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości „Otwarta firma”, którego celem jest wprowadzenie młodzieży w tajniki różnych zawodów.

P1250974

   Na początku słuchacze poznali historię zawodu bibliotekarza, dowiedzieli się, że pracownikami bibliotek byli kiedyś uczeni, poeci, doradcy królewscy. Biblioteki prowadzili także mnisi i zakonnicy, którzy przy okazji przepisywali księgi. Dopiero wynalezienie druku oraz rozwój szkolnictwa spowodował duży popyt na książki, co zaowocowało powstaniem dużej liczby bibliotek. Od bibliotekarza zaczęto wymagać przygotowania rzeczowego, znajomości księgozbioru i pomocy w doborze literatury. Tak wyodrębnił się zawód bibliotekarza, a w związku z tym zaczęły powstawać szkoły kształcące w zawodzie.

 

P1250981   P1250982

 

  Po krótkim przedstawieniu zawodu słuchacze poznali ofertę biblioteki. Pokazaliśmy im, że praca w bibliotece to nie tylko gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie dokumentów, ale także różnego rodzaju imprezy przygotowywane dla mieszkańców. Organizujemy spotkania z autorami oraz ciekawymi ludźmi, dyskusyjne kluby książki, kursy komputerowe, wystawy, odczyty, grupy zabawowe, rajdy rowerowe.

 

  Przybliżyliśmy młodzieży także najnowsze technologie, z których mogą korzystać nasi czytelnicy. Uczniowie mogli spróbować samodzielnie wyszukać książkę w katalogu on line i zamówić ją. Zachęciliśmy ich także do korzystania z komputerowego kursu języka angielskiego oraz zaprezentowaliśmy ofertę czytelni IBUK.

P1250995

 

    Na zakończenie słuchacze mogli zapoznać się z księgozbiorem bibliotecznym oraz zajrzeć „przez ramię”, jak pracuje się na stanowisku bibliotekarza.

P1260003

 

   Mamy nadzieję, że spotkanie przybliżyło uczniom pracę bibliotekarza, że może wśród naszych gości znajdzie się ktoś chętny do pracy w tym zawodzie. A już na pewno wielu z chęcią będzie do nas zaglądać, aby korzystać z szerokiej oferty naszej placówki.

20180206105747737 0001

 

Sunday the 16th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates