Artykuły

Wakacje w bibliotece sposobem na nudę

Drukuj

     na-glowna

     W czasie wakacji dzieci, które pozostały w mieście mogły uczestniczyć w przygotowanych przez Bibliotekę Miejską zajęciach. Jak się okazało uczestniczyły w nich także dzieci, które przyjechały na wypoczynek do Zdzieszowic, również z zagranicy. Był z nami Kuba z Danii oraz dwie siostry z Włoch - Chiara i Majka. Przez dwa tygodnie działo się naprawdę dużo. Były zajęcia plastyczne, literackie, edukacyjne oraz kulinarne. Nie zabrakło zabaw ruchowych, zarówno tych w bibliotece jak i na świeżym powietrzu. Nasza placówka rozbrzmiewała w tym czasie śmiechem i zabawą.

 

     Rozpoczęliśmy od poznania tajników teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Zaprezentowaliśmy na czym polega zabawa w taki teatr oraz przedstawiliśmy bajkę „Słowik”. Następnie podzielone na trzy grupy dzieciaki same przygotowały karty z rysunkami i tekstem do znanych lub wymyślonych przez siebie bajek. I tak mogliśmy obejrzeć zaprezentowanego przez dzieci „Kopciuszka”, „Minionki” i „Zwariowanego Kapturka”. Poszło im świetnie.      

p1230464

P1230391                                                  

     W myśl hasła „W zdrowym ciele zdrowy duch” kolejny dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu i nieźle się rozruszaliśmy. Graliśmy w badmintona, twistera, gry planszowe, „Sygnalizator”, „Prawdę i fałsz” oraz pokonywaliśmy tory przeszkód. Chłopcy oczywiście najchętniej kopali piłkę.

p1230410

    p1230415

     Kolejny dzień był wielkim wyzwaniem dla dzieciaków. Warsztaty plastyczne z użyciem filcu, nici i igły zapowiadały się na trudne, ale okazało się, że świetnie sobie poradziły i uszyły super etui na smartfona.

p1230473

    p1230483 1

     Ponieważ my bibliotekarki uważamy, że „czytać można wszędzie” wybraliśmy się z dzieciakami w plener, by za pomocą aparatów fotograficznych i komórek udowodnić to. Trzeba przyznać fotki uczestników naszych zajęć w przepięknych okolicznościach przyrody oraz w towarzystwie książek bardzo nam się udały. Zdjęcia zaprezentowaliśmy na wystawce, którą można obejrzeć w holu.

p1230511

     p1230523 1

     Nowy tydzień rozpoczęliśmy od wysiłku umysłowego. Podzieleni na grupy walczyliśmy o tytuł Omnibusa. Wygrała grupa Niny, która wykazała się zarówno dużą wiedzą z różnych dziedzinach, ale też szybkością w zgłaszaniu się do odpowiedzi. Tego dnia bawiliśmy się też w Indian i każdy z uczestników musiał wybrać sobie oraz zaprezentować za pomocą ruchów i mimiki indiańskie imię.

p1230615

   p1230623

     Kolejnego dnia pogoda popsuła nam trochę plany, ale mimo, że nie mogliśmy mieć tęczowych zajęć na świeżym powietrzu i tak świetnie się bawiliśmy. Zaprosiliśmy tęczę do nas. Każde z dzieci wykleiło ją z kolorowego papieru w formie wydzieranki i od razu zrobiło się weselej.

p1230647

    p1230648

      Nasze środowe spotkanie przebiegało w zdrowej i smacznej atmosferze. Były to zajęcia kulinarne, podczas których wspólnie robiliśmy sałatkę owocową. Wielka miska sałatki z różnych owoców (dzięki temu bardzo pyszna), która wyszła spod noży naszych małych kucharzy, zaspokoiła apetyty wszystkich głodnych. Było bardzo smacznie ☺

p1230661

  

p1230681 

 

 

 

     Podczas czwartkowych zajęć poznawaliśmy rafę koralową na podstawie dostępnej w bibliotece literatury, a następnie sami ją malowaliśmy farbami na przezroczystej foli. Rybki, rozgwiazdy, koralowce, ośmiornice, kraby, syrenki i nawet płetwonurek wychodziły spod pędzli małych artystów w tempie ekspresowym. Nasze barwne dzieło również można podziwiać w holu biblioteki.

p1230709

  p1230736  

p1230721

 

     Na zakończenie wakacyjnych spotkań pochwaliliśmy się tym co robiliśmy przez dwa tygodnie. Wykonaliśmy gazetkę „Odlotowy Biblioteczny News”, na której zaprezentowaliśmy z pomocą zdjęć i krótkich informacji, każdy z wspólnie spędzonych dni.

 P1230776

 

     Finałem naszych zajęć była niespodzianka, czyli spotkanie z młodymi pasjonatami średniowiecznej historii z grupy „Livermorium”. Panowie ubrani w stroje codzienne oraz zbroje z dawnych czasów zaprezentowali nam jak żyli, pracowali, walczyli i bawili się ludzie w tej odległej epoce. Na dzieciach szczególnie wielkie wrażenie zrobiły walki na miecze i tarcze oraz pokaz z użyciem ognia. Każdy mógł też dotknąć zbroi i przymierzyć się do miecza.

p1230785

    p1230817

p1230805

p1230806

p1230819

p1230845

      Oczywiście podczas naszych spotkań nie mogło się obejść bez codziennego czytania. Dzięki temu poznaliśmy Benka i jego spółkę, Andżelę Milusińską, Bliźniaczki Brzydaczki oraz Kubę i Bubę.

 P1230708P1230659

     Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Również nasze zajęcia wakacyjne. Wszystkim dzieciakom dziękujemy za liczny udział i zaangażowanie w zajęcia. Życzymy pogody na kolejne dni wakacji oraz zapraszamy do odwiedzania biblioteki przez cały rok :)

Sunday the 16th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates