Artykuły

VIII Wojewódzki Konkurs Wypieku Kołocza Śląskiego

 

   W ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Rozwadza, Gminą Zdzieszowice oraz Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji współorganizowaliśmy Konkurs.

P1220519
 
W piątkowe popołudnie, w remizie strażackiej w Rozwadzy, dwanaście drużyn konkursowych przystąpiło do wyrobu ciasta. W tym roku startowała również drużyna z Wielkopolski, która nauczyła się sztuki wypieku kołocza śląskiego drogą internetową. Każda z drużyn przygotowała trzy rodzaje kołocza: z serem, makiem i jabłkami, na blachach o wymiarach 60 x 40 cm. Tradycyjnie podczas pracy uczestnicy konkursu wymieniali się cennymi wskazówkami, a etapy wyrobu kołocza można było też podejrzeć na przygotowanej wystawie, umieszczonej na scenie wraz z zdjęciami z poprzednich konkursów.

   P1220521   P1220526

 

   Oczekując na wypiek kołocza, biesiadowaliśmy przy wspólnym stole. Mimo zmęczenia tańczyliśmy i śpiewaliśmy śląskie przyśpiewki przy akompaniamencie gitary.

 

P1220611

 

 

   P1220681    P1220683

  W tym roku kulinarne poczynania uczestników konkursu oceniała Miss Polonia i autorka programów kulinarnych - Ewa Wachowicz, której obecnośc wywołała ogromne zainteresowanie. Laureatami pierwszego miejsca zostały drużyny: Otmice, Kujakowice, Grocholub i Kamień Śląski. Tym razem drużyna Samorządowców i Bibliotekarek startowała poza konkursem, by nie było „podejrzeń o korupcję”.

 

P1220839

 

   Po wręczeniu nagród i dyplomów uczestnikom konkursu przez naszego gościa specjalnego, odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego dowiedzieliśmy się, że Ewa Wachowicz oprócz gotowania lubi również podróżować. Po spotkaniu każdy miał możliwość zakupienia książki z przepisami Pani Ewy, otrzymania wpisu z dedykacją i autografem oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z gwiazdą.

P1220857

 

 

                                             P1220910

 

   Konkurs wypieku kołocza, jak i sam festyn były doskonałą okazją do przekazania tradycji między pokoleniami i integracji społeczności. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za czynny udział i świetną atmosferę. Na długo w pamięci pozostanie wspólna zabawa.

 

   Zapraszamy za rok na kolejny, już IX Wojewódzki Konkurs Wypieku Kołocza Śląskiego.

 

Sunday the 16th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates