Artykuły

Kanada pachnąca żywicą

   W Tygodniu Bibliotek dwukrotnie gościliśmy studentów z wydziału Summit Pacific College z Abbotsford BC w Kanadzie. Przyjechali do Polski, aby opowiedzieć o swoim kraju, kulturze, kuchni i zwyczajach a przy okazji poznać nasz kraj.
   Na początku każdy z gości przedstawił się z imienia, opowiedział o swojej miejscowości, z której pochodzi, jak również pokazał na mapie, w której części Kanady się ona znajduje. Opowiedział także o swoich zainteresowaniach.

P1220429

   Całe spotkanie było podzielone na etapy. Każdy etap poświęcony był innemu zagadnieniu, np. kulturze, geografii, ciekawostkom przyrodniczym i historii Kanady. Wszyscy uczestnicy mogli także posmakować syropu klonowego i zobaczyć jak wyglądają kanadyjskie dolary, na których można znaleźć wizerunki zwierząt, np. borsuka (jako symbol tego narodu).

P1220445

  Nasi goście okazali się sympatycznymi, otwartymi, radosnymi i życzliwymi młodymi ludźmi, nie bojącymi się rozmawiać o swojej wierze, wartościach moralnych i przywiązaniu do kraju. Z powagą, dumą i ręką na piersi zaśpiewali dla nas swój hymn narodowy. Na ich prośbę my również odśpiewaliśmy nasz Mazurek Dąbrowskiego.

  Duże wrażenie na przybyłych wywarła drama, którą przedstawili studenci. Była to scenka opowiadająca o ludziach, którzy zakładają „maski”, by przypodobać się innym, by zakryć swoje prawdziwe oblicza, prawdziwe uczucia i emocje.

P1220453

 

 

  Na zakończenie było mnóstwo pytań ze strony widowni. Uczestników ciekawiło, jak postrzegają nas-Polaków. Co im się u nas podoba, jakie potrawy najbardziej zasmakowały. Interesowała nas również opieka zdrowotna, szkolnictwo i emerytura w Kanadzie. Na te i wiele innych pytań Kanadyjczycy cierpliwie odpowiadali, sami również dopytując się o nasze opinie na różne tematy. W spotkaniu uczestniczył tłumacz, tak że bariera językowa nie była problemem.

P1220479

   Dziękujemy za ciekawe doświadczenie i przybliżenie nam niesamowitego państwa, jakim jest niewątpliwie Kanada.

 

Sunday the 16th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates