Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kwietniowe spotkanie Klubu

Utworzono dnia 27.04.2023

    25 kwietnia spotkaliśmy się w ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki , aby porozmawiać o powieści Magdaleny Majcher „Obca kobieta”.

Magdalena Majcher to znana i lubiana polska autorka, która w swojej twórczości dużo uwagi poświęca współczesnym problemom kobiet, takim jak przemoc domowa i seksualna, wykluczenia, prześladowania, aborcja i inne. Jak sama mówi kocha wszystko, co hiszpańskie: język, kulturę, zabytki, krajobrazy, pogodę, literaturę, seriale i piłkarską reprezentację tego kraju. Prywatnie jest spełnioną żoną i mamą dwóch synów. Mieszka w Katowicach.

Grupa uczestników spotkania w czasie dyskusji

     Książka porusza temat rodziny patchworkowej; związku ludzi z bagażem wcześniejszych doświadczeń. Poznajemy teraźniejszość i przeszłość głównej bohaterki Weroniki oraz wpływ decyzji podjętych w przeszłości na chwilę obecną. Pytanie, które nurtuje czytelników: czy „ może nie trzeba urodzić, żeby zostać matką?” uzmysławia, że pewne uregulowania prawne są bardzo ważne w naszym życiu. 

Uczestnicy spotkania w czasie dyskusji nad książką

 

Przesłanie płynące z powieści jest takie, że można być stu procentową matką dla nie swojego dziecka i warto jest walczyć o tę więź, nawet na drodze sądowej. Dodatkowego smaczku powieści przydaje fakt, iż jej akcja toczy się w Opolu, mieście przez nas wszystkich znanym.

Grupa uczestników spotkania

 

Podczas dyskusji okazało się, że jednak ten niby oczywisty temat, jest przez naszych klubowiczów różnie postrzegany, więc dyskusja, jak zawsze w naszym gronie, była bardzo emocjonalna.

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek