Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – „Księga Dwóch Dróg „ Jodi Picoult – kwiecień 2022 r.

Utworzono dnia 04.05.2022

28 kwietnia spotkaliśmy się po raz kolejny w tym roku, aby porozmawiać o książce Jodi Picoult „Księga Dwóch Dróg”. Autorka jest jedną z najpopularniejszych amerykańskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na 34 języki i sprzedały się w łącznym nakładzie 40 milionów. Została też uhonorowana licznymi nagrodami literackimi. Jest autorką 35 powieści.

Uczestnicy spotkania

Jej najnowsza książka to opowieść o miłości i stracie, o życiu i śmierci, a także o Egipcie. Tytułowa „Księga Dwóch Dróg” to starożytny egipski przewodnik po życiu pozagrobowym, pierwsza znana mapa zaświatów przedstawiająca dwie ścieżki, którymi dusza może podążać do tego samego celu. Jest ona najeżona pułapkami i przeszkodami, pełna walki i pokus. Ten, kto wybierze właściwą ścieżkę wygra, a jego dusza zamieszka w sąsiedztwie bogów. I to właśnie jest doskonałym punktem wyjścia dla powieści: dwa wybory, dwa różne życia - wszystko zależy od naszej decyzji.

Dyskusja nad omawianą książką

Akcja tej powieści toczy się dwutorowo. Jeden tor to przeszłość głównej bohaterki – egiptolożki Dawn, a drugi – jej teraźniejszość, czyli profesja douli. Autorka pokazuje, co by było gdyby….Chodzi o wybory, których dokonujemy, a także o okoliczności, które zmuszają nas do tego. Podejmowane decyzje mają swoje konsekwencje, niezależnie od tego, co wybraliśmy. Jodi Picoult w swoich książkach za każdym razem porusza nowe tematy. Tym razem mogliśmy dowiedzieć się, iż istnieje ktoś taki jak doula od umierania, która pozwala oswoić się z tematem śmierci choremu i jego rodzinie. Porządkuje sprawy umierającego pytając „czego nie dokończyłeś ?” i podpowiada, co jest w tym momencie najważniejsze.

Jedna z uczestniczek spotkania czyta fragmenty książki

Wszyscy klubowicze zgodnie stwierdzili,iż „Księga Dwóch Dróg” to powieść, po którą warto sięgnąć. Chociaż nie daje nam gotowych odpowiedzi jak żyć, to skłania do zadawania ważnych i trudnych pytań.

 

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek