Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – „Macochy” Danuty Awolusi oraz „Zranić marionetkę” Katarzyny Grocholi – październik 2021 r.

Utworzono dnia 14.10.2021

     6 października nasze niezawodne grono klubowiczów spotkała się, po raz kolejny w tym roku, aby porozmawiać o dwóch książkach znanych polskich pisarek: Danuty Awolusi i Katarzyny Grocholi. Książki jakże różne, poruszające całkiem inne problemy, ale na pewno warte przeczytania i przedyskutowania.

     W Macochach” autorka porusza bardzo trudny, ale też aktualny temat: czy można pokochać cudze dziecko ? Ta niezwykle mądra książka dotyka tematu niemalże tabu w naszym społeczeństwie, bo jak można głośno się przyznać do nienawiści do dziecka „tej pierwszej” i nieradzeniu sobie z rolą macochy ? Nasze klubowiczki stwierdziły, że w dzisiejszych czasach rodzin patchworkowych jest to temat bardzo aktualny, a książkę powinno przeczytać jak najwięcej nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Możemy się przekonać jak relacje w rodzinie i błędy wychowawcze wpływają na życie dzieci.

     „Zranić marionetkę” Katarzyny Grocholi to książka przejmująca, napisana w konwencji kryminału, ale tak naprawdę to powieść psychologiczno-obyczajowa, gdzie nie sama zbrodnia jest ważna, ale to, co do niej prowadzi. To, co skłania ludzi do zemsty i nie pozwala im toczyć normalnego życia. Autorka podejmuje tematykę przemocy seksualnej wobec dzieci pokazując jak traumatyczne przeżycia z przeszłości niszczą życie dorosłych ludzi. Tytułowe marionetki to ofiary, które próbują pogodzić się z przeszłością i ze swoimi emocjami. Nasze klubowiczki stwierdziły, że ciężko było tę książkę czytać, a co dopiero o niej rozmawiać, ale nie można udawać, iż takie rzeczy się nie dzieją. Molestowanie seksualne dzieci to naprawdę ciężki i trudny motyw powieści, ale stwierdziliśmy zgodnie, że można książkę polecać, jako wartą przeczytania i przemyślenia.

     Na zakończenie zgodnie stwierdziliśmy, że książki, które wybraliśmy na to spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, choć trudne i kontrowersyjne, są warte dyskusji !

Zapraszamy na spotkanie DKK

Plakat informacyjny o spotkaniu 5 pażdziernika o godzinie 16 dyskusyjnego klubu książki

Zapraszamy do zapisów

 

Książki czasowo niedostępne

plakat informujący o braku możliwości rezerwowania książek ze statusem niedostępne.

Z książką na start

Plakat akcji Mała książka wielki człowiek